Wstępne uzgodnienia poczynione podczas spotkania producentów rozdzielnic elektrycznych z przedstawicielami ESSA RE Szczecin.
Uczestnicy spotkania:
- Leszek Czarnecki ESSA
- Ryszard Wańkowicz ESSA
- Andrzej Konopoelko ESSA
- Jerzy Jessa ESSA
- Cezary Bąk Bekazet Szczecin
- Michał Krupczyński Elektromontaż Szczecin
- Barbara Woronecka El-Monter Szczecin
Ustalenia i wytyczne ESSA RE Szczecin dotyczące prefabrykacji rozdzielnic elektrycznych w zakresie układów pomiarowo rozliczeniowych energii elektrycznej.
Układy pomiarowe półpośrednie
- Listwy pośredniczące Ska montowane w pozycji poziomej. W przypadku braku miejsca ESSA akceptuje montaż listwy Ska w pozycji pionowej.
- Płyta montażowa układu pomiarowego półpośredniego - uchylna - uchylność bezwzględnie wymagana (kierunek lewo lub w prawo - wybór dowolny)
- Zasilanie rozdzielnicy z układem pomiarowym należy wprowadzać na zaciski rozłączniko - bezpiecznika, a potem na zaciski przekładników. Rozłączniko-bezpiecznik i płyta osłonowa winny być przystosowane do oplombowania.
- Rozłączniko-bezpiecznik i przekładniki w osobnych komorach - za osobnymi drzwiami
- Okien odczytowych nie stosować. W uzasadnionych przypadkach, gdy zajdzie taka konieczność stosowna informacja zostanie zawarta na zatwierdzonym projekcie lub schemacie.
- Świadectwem legalizacji przekładników (i innych przyrządów pomiarowych) jest plomba jednostki legalizującej. Nie wymaga się świadectwa legalizacji w formie papierowej. Jeżeli producent przyrządu dołącza świadectwo to należy je dołączyć do przyrządu (rozdzielnicy)
Układy pomiarowe bezpośrednie
- Uchylność blatu montażowego dla zestawu jedno lub dwulicznikowego nie jest wymagana. Dla zestawów pomiarowych wielo licznikowych uchylność blatu montażowego jest bezwzględnie wymagalna (dotyczy to już zatwierdzonych i realizowanych projektów)
- Wymagane jest by każdy układ pomiarowy znajdował się w osobnej komorze za osobnymi drzwiami. (dotyczy to nowo projektowanych inwestycji)
- Wymagane jest by każdy układ rozliczeniowy przystosowany był do wymiany z układu jednofazowego na trójfazowy. Stosować deski pod licznikowe uniwersalne oraz przygotowywać otworowanie pod zabudowę aparatury trójfazowej. Oprzewodowanie wykonywać zgodnie z zatwierdzonym PT
- Wysokość usytuowania liczydeł liczników na poziomie od 0,8 do 2 m od poziomu podłogi
- Montaż wzierników do odczytu nie wymagany. Wybór pozostawia się inwestorowi.
- Do zabezpieczania wewnętrznych linii zasilających WLZ należy stosować rozłączniko-bezpieczniki.
- Jako zabezpieczenia przed licznikowe należy stosować gniazda bezpiecznikowe typu KO. Dopuszcza się stosowanie innych nowocześniejszych aparatów, ale przy założeniu, że zawarte zostały one w PT lub ich zastosowanie zostało uzgodnione z ESSA RE Szczecin oraz, że przystosowane są one do plombowania.
- Listew zaciskowych pośredniczących pomiędzy zabezpieczeniem przed licznikowym a licznikiem NIE STOSOWAĆ. W przypadku niedostosowania zacisków aparatów do przekroju przewodów należy uzgodnić ewentualne zastosowanie listew pośredniczących.
Ogólne:
- ESSA RE Szczecin przekaże informacje dotyczące stosowanych aktualnie typów liczników (typ nazwa producenta ewentualnie karta katalogowa)
- ESSA RE Szczecin przekaże informacje dotyczące oczekiwań dotyczących wymiarów ("w świetle") komór - szafek jedno licznikowych w związku z zamiarem przygotowywania układów pomiarowych do rozliczeń wielo taryfowych co wiąże się to z zapewnieniem miejsca na zainstalowanie zegara sterującego.
- ESSA RE Szczecin będzie na bieżąco przekazywać informacje dotyczące nowo pojawiających się oczekiwań dotyczących prefabrykacji układów pomiarowych energii elektrycznej
- Ochronę przepięciową pierwszego stopnia należy montować w rozdzielnicach głównych, a drugiego stopnia w rozdzielnicach oddziałowych lub zestawach licznikowych. Ochronę przepięciową pierwszego i drugiego stopnia można montować w rozdzielnicy głównej zgodnie z zaleceniami producenta. Ze względu na wysokie koszty elementów ochrony przepięciowej pozostawia się wybór aparatów Zamawiającemu rozdzielnicę przy założeniu, że parametry techniczne są nie gorsze niż aparatów zawartych w PT. Przy zamianie ochronników należy wykonawcy robót zapewnić karty z parametrami ochronników projektowanymi i zastosowanymi.
- Mosty szynowe należy montować w osobnych komorach lub w komorach z aparatami z tym, że na maskownicy nie mogą być zabudowane jakiekolwiek aparaty. Jeżeli PT nie przewiduje mostu szynowego decyzję co do konieczności zastosowania mostu szynowego pozostawia producentowi rozdzielnicy.